گیاهان روف گاردن

گیاهان روف گاردن


گیاهان بام سبز

در ابتدای  ورود بام سبز ( روف گاردن ) به ساختمان ها، آن را به عنوان بخشی از نسل جدید چمن کاری و تجدید فضای سبز در نظر میگرفتند. در حالی که شاید در تئوری این فرضیه درست بنظر برشد؛ ولی عملا محیط کشت در بام سبز با چمن کاری در باغچه های متداول به لحاظ محدودیت عمق خاک و عوامل مترتب بر آن از قبیل کاهش سریع سطح رطوبت خاک در روف گاردن نسبت به باغچه های معمول و متداول، بسیار متمایز است. محدودیت تحمل بار ساختمان ها، نیاز به استقرار بستر کشت بام سبز با عمق کم و وزن سبک با غلظت بالایی از مواد معدنی و مغذی گیاه را ضروری میکند. در انتخاب گیاه برای بام سبز یا روف گاردن ، باید شرایط جوی در بالای بام را در نظر داشت و گونه انتخابی تحمل شرایط آب و هوایی منطقه را داشته باشد.

هر چند بیشتر از عمق بستر کاشت و مقاومت به گرما، عامل اصلی محدود کننده در انتخاب گیاه، نیاز آبی است. سدوم ها، دیگر گیاهان گوشتی و گیاهان پوششی با میزان اندک آب قادر به ادامه حیات بوده و دماهای بالا را نیز به خوبی تحمل می کند. در مقابل، چمن های بومی و گیاهان رطوبت دوست نیاز به رژیم های آبیاری بالاتری برای ادامه حیات در گرمای بالا بر روی سقف دارند.

استفاده از گیاهان بومی به منظور کاهش نیاز به آبیاری ممتد و نگهداری خاص حائز اهمیت می باشد. علاوه بر این بررسی های بسیاری نشان داده اند، سیستم های موقت آبیاری برای ادامه حیات گیاهان بومی باید تنظیم و برنامه ریزی شود.

انتخاب گیاهان بر اساس میزان مقاومت زمستانه ممکن است غیر واقعی باشد زیرا این مقاومت تنها نیمی از ماجراست. مقاومت به حرارت و دما بالا در پشت بام به میزان بیشتری حیات گیاه را تحت تاثیر خود قرار میدهد. کشت گیاهانی که مشکوک به مقاومت در برابر حرارت اند باید بصورت متراکم و یا در مناطقی از پروژه که سایه نسبی عصر را دریافت میکنند، مورد استفاده قرار گیرند. ترنج سبز طراحی و اجرا روف گاردن در مشهد تولید کننده تجهیزات لوکس بام سبز ، دیوار سبز ، روف گاردن آلاچیق پرگولا میز و نیمکت پایه چراغ و مبلمان ویلایی در مشهد

تنوع گیاهی روف گاردن

کاشت گیاهان بام سبز با استفاده از یک گونه ممکن است سبب ایجاد یک فرش ناپسند و علفی با ارتفاع، رنگ و بافت غیر یکنواخت گردد. کشت تک گیاه (تک کشتی) هدف شرایط اقلیمی و آفات مرگبار برای گونه های خاص قرار گرفته و هر گیاهی در باغ بام را از بین میبرد. کشت تک گیاه در طی سالیان ضعیف شده و بدون علامت هشدار دهنده قبلی در معرض خطر نابودی قرار میگیرد. برای محدود نمودن مشکلات باید گروهی از گیاهان شامل 5 گونه متفاوت یا بیشتر مورد استفاده قرار گیرد.

استفاده از برخی گیاهان همیشه سبز در باغ بام و مخلوط نمودن آن ها در برنامه های کاشت منظره زیبای زمستانه را برای اقلیم های شمالی ایجاد می نماید. انتخاب گیاهانی با ساختار متغیر برگ سبب ایجاد بافت های گوناگون و در عین حال پایداری بیشتری در اثر کاربرد گیاهانی که در شرایط متغیر آب را به گونه های متفاوتی مصرف میکنند، بدست می آید. گیاهان برگی مانند sedum kamtschaticum مقادیر زیادی آب را جهت مواجه شدن با تنش های شدید خشکی و گرما ذخیره میکنند. اما در ماه های سردتر به حالت خواب رفته و هر سال در بهار برگ های جدید آن رشد میکنند. گیاهان با برگ های گوشتی مانند sedum sexsangulare , sedum reflexum  و sedum album در طول فصل سرما به صورت سبز روشن یا متمایل به قرمز در آمده و یا رنگ نارنجی سوخته به خود میگیرند. Sedum spurium دارای برگ هایی است که به حالت زرد کوچک قرار گرفته و sedum weihenstephaner gold  دارای برگ های کوچک بوته ای می باشند و برگ های هر دو گیاه در طول فصل زمستان سالم و بدون آسیب مانده و تا بهار به رنگ قرمز متمایل می شوند. وجود تنوع بالای این گونه ها زیبایی منظر و ایجاد اکوسیستم بهینه در بام سبز را منجر میشود. ترنج سبز طراحی و اجرا روف گاردن در مشهد تولید کننده تجهیزات لوکس بام سبز ، دیوار سبز ، روف گاردن آلاچیق پرگولا میز و نیمکت پایه چراغ و مبلمان ویلایی در مشهد

تکثیر گیاهان بام سبز

بصورت کلی سه راهبرد کلی جهت تکثیر گیاهان وجود دارد؛ کاشت بذر، قلمه  نشا کاری. تکثیر با یذر میتواند تعداد زیادی گیاه را به صورت ارزان در سطوح بسیار زیادی ایجاد نماید. هرچند تا به حال در ایالات متحده هیچ بام سبزی تنها با یذر تکثیر نشده است. جوانه زنی بذر نیاز آبی بسیار بالایی دارد و بعضی گونه ها نیازمند رطوبت پیوسته و دائم است. نیاز آبی برای روف گاردن های بزرگتر از 2000 متر مربع پر هزینه است، زیرا مرطوب نگهداشتن سطوح بزرگ با عمق کم بستر کشت روف گاردن، نیازمند نصب سیستم های آبیاری اتوماتیک همراه با سنسورهای دمایی و رطوبطی خودکار می باشند. در روش کاشت بذر در بام سبز، پارچه های ضد باد، پارچه های کنفی یا افزودنی های مایع ( محصولاتی که با بستر در هم آمیخته و در طول زمان تجزیه میشوند.) به جلوگیری از جابجایی بذور توسط باد و پرندگان و همچنین حفظ رطوبت برای جوانه زنی کمک می نماید. ترنج سبز طراحی و اجرا روف گاردن در مشهد تولید کننده تجهیزات لوکس بام سبز ، دیوار سبز ، روف گاردن آلاچیق پرگولا میز و نیمکت پایه چراغ و مبلمان ویلایی در مشهد

بذور سدوم کوچک اند و تنظیم فاصله گیاهی، برنامه کاشت و حتی توزیع اگرنه غیر ممکن، که بسیار دشوار است. بذور اغلب به صورت گونه و در بسته هایی به فروش میرسند که ممکن است حاوی چندین گونه باشد. برای مثال بذور sedum album  ممکن است sedum album murale ، sedum album coral  و یا دیگر اقلام از این گونه را نیز در یک بسته داشته باشد.

قلمه ها قسمت های کوچکی از مواد گیاهی اند که از یک گیاه بالغ گرفته میشوند. این فرآیند به کلون کردن نیز مشهور است. بخش انتهایی بریده شده قلمه برای رشد ریشه و ایجاد یک گیاه جدید، در خاک گلدان یا فلاورباکس قرار داده می شود. بسیاری ار گونه های سدوم پس از قرار گرفتن در خاک خیلی زود ریشه می دهند. قلمه های تازه دارای عمر نگهداری کوتاه اند و باید حیلی زود به محل پروژه منتقل شده و کاشته شوند. قلمه ها به طور معمول در سطح بستر جامد پخش و گسترده شده تا در فصول اول یا دوم رشد استقرار و پوشش کامل را ایجاد نمایند. قلمه ها در بیشتر نقاط ایالات متحده در دوره استقرار نیازمند آبیاری می باشند. هرچند بعضی از اقلیم های شمالی با توجه به اینکه بارش های بهاره ممکن است برای ریشه دهی آنها کافی باشد، نیاز به آبیاری اضافی در این فصل رشد ندارند.

اجرا پروژه کاشت گیاهان بام سبز به روش قلمه، نیاز به نیروی انسانی کمتری نسبت به نشا کاری داشته و بنابراین ارزان تر می باشد. قلمه ها معمولا به صورت مخلوط و چند گونه ای فروخته می شوند. این وضعیت کنترل کمتر فاصله دهی گیاه و مکان یابی را به همراه داشته و گزینش گیاه اغلب محدود به سدوم ها است.

نشا ها گیاهانی جوان هستند که ساختار ریشه پیشرفته ای دارند. به دلیل احتمال استقرار بیشتر کاشت در این گیاهان، تکثیر در بیشتر بام های سبز

5 ستاره

دیدگاه ها غیرفعال است