آموزش ساده اجرا بام سبز در پشت بام

آموزش ساده اجرا بام سبز در پشت بام


باغ بام یا بام سبز را میتوان به آسانی بر روی پشت بام منزل خود ایجاد کنید. در این مقاله شما را با روشی ساده جهت ایجاد پوشش گیاهی سبز ( روف گاردن یا باغ بام ) در پشت بام آشنا میکنیم.

نياز به داشتن طبيعت‌هاي کوچک، چه عمودي، چه افقي، چه گياه باشد چه چمن و چه يک جعبه گل باشد، در شهرهاي آلوده اين روزها که جايي براي تنفسي عميق به ما نمي‌دهد، به شدت احساس مي‌شود. ما خوب مي‌دانيم براي سلامتي به سرسبزي درخت در فضاي خشک شهری اين روزها نياز داريم پس مي خواهيم درباره کاشت باغچه‌هاي عمودي، باغ‌هاي شخصي بر روي پشت بام و سرسبزي خانه‌مان در ارتفاع صحبت کنيم.

آشنایی با انواع باغ بام:

بطور کلی سه روش جهت اجرا بام سبز ( روف گاردن یا باغ بام ) وجود دارد:

بام سبز متمرکز

بام سبز گسترده

بام سبز مدولار ( با استفاده از فلاورباکس ؛ جعبه گیاه )

در نوع متمرکز، چمن مي‌کارند که نياز به سازه اي براي تحمل بار گياه دارد در نتيجه بيشتر مناسب ساختمان‌هاي درحال ساخت است. نوع گسترده يا سبک آن به حداقل تاسيسات نياز دارد و نگهداري آن خيلي کم و شايد سالي يکبار باشد که در آن از گياهان علفي، رونده يا خزه استفاده مي‌کنند. اين مدل نه به اندازه مدل گسترده ولي تغييرات اندکي را در عايق‌بندي ساختمان مي‌طلبد.

نوع ديگري هم داريم که جعبه (فلاورباکس ) گياه است. اين مدل هزينه را بسيار کاهش مي‌دهد. مدل آبياري آن قطره‌اي است و روي هر بامي قابليت نصب دارد.براي داشتن باغ‌بامي از جنس جعبه ( فلاورباکس ) گياه مي‌توانيم خيلي راحت جعبه‌هاي مناسب را برداريم و داخل آن را با لايه‌ پلاستيک پلي‌اتيلن به ضخامت 0.6 ميلي‌متر بپوشانيم. تا هم به نوعي عايق بندي جعبه (گلدان چوبی یا فلاورباکس) باشد و هم از نفوذ ريشه به خارج جلوگيري شود. 

براي خارج شدن آب‌هاي اضافه جعبه (گلدان چوبی) کافي است سوراخي به قطر 2 سانتي‌متر در پايين‌ترين قسمت جعبه (فلاورباکس) و روي پلاستيک آن ايجاد کنيم. براي محکم کاري و اينکه خيالمان بابت سالم ماندن گياه راحت باشد لايه پرلايت به قطر 5 ميلي‌متر و ضخامت 4 سانتي‌متر را از گل‌فروشي‌هاي بزرگ تهيه مي کنيم و روي لايه پلي‌اتيلن قرار مي‌دهيم. به همين راحتي باغچه خودمان را آماده کرديم.

حالا کافي است گياه را انتخاب کنيم و داخل جعبه (فلاورباکس ) بکاريم! روي انتخاب نوع گياه بايد دقت کافي داشته باشيم؛ چون فضاي پشت‌بام براي گونه‌هاي معمولي گياه، خشک و خشن است به‌خصوص اينکه بادهاي تند يا موسمي، اغلب روي پشت‌بام شديدتر است. در نتيجه بايد حتما از گياهي استفاده کنيم که بتواند دوام بياورد.

گياهي که به طور معمول در باغ‌بام از آن استفاده مي‌کنيم گياه «کارپوبروتوس» است. گياهي که بقاي آن تضمين شده است اما يکسري گياه ديگر هم هستند که وقتي با اين گل ترکيب شوند نماي زيباتري به باغچه مي‌دهند و اثرات درماني هم دارند. اين گيا‌هان به ترتيب دوامشان، عبارتند از: «رزماري»، «اسطوخودوس»، «بومادران»، «راعي»، «بادرشبويه» و «نعناع» .

نگهداری از گیاهان بام سبز در روش مدولار (باغ بام مدولار )

شاید نگران نگهداری اين گیاهان باشید و وقتتان برای سرزدن به آن‌ها محدود باشد. در‌اين‌صورت جاي خوشحالي دارد؛ چون کافي است هر 4 يا هر 8 روز به آن‌ها آب بدهيد.

 بدین ترتیب می‌توان به آسانی کمک قابل توجهی به آلودگی هوا، کاهش اتلاف انرژي ساختمان‌ها و زيبايي شهر‌مان نماییم.

5 ستاره

7 دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *