پارتیشن سبز چیست ؟

پارتیشن سبز چیست ؟


پارتیشن سبز چیست ؟

در این مقاله بر آنیم که پارتیشن سبز ( دیوار سبز مدولار ) را به عنوان یکی از المان های مورد استفاده در معماری سبز معرفی کنیم.

پارتیشن سبز به نام هایی از قبیل استند کابلی، شبکه گیاهان بالارونده ( گیاهان روند) و دیوار سبز مدولار نیز معروف است. بطور کلی پارتیشن سبز را میتوان ترکیبی از پارتیشن ( پارتیشن اداری – پارتیشن خانگی ) ، فلاورباکس ( گلدان چوبی ) و دیوار سبز دانست.

بلحاظ کاربری نیز، از پارتیشن سبز به عنوان جدا کننده دو محیط که کاربری های متمایزی نسبت به یکدیگر دارند استفاده میشود. به عنوان مثال به عنوان مقسم فضای لابی هتل فی مابین کافی شاپ و فضای ملاقات استفاده میشود.

کاربرد دیگر پارتیشن های سبز ، محرم ساز بوده و با ایجاد دیواری از پوشش گیاهی ،  دید از بیرون به محیط فضای خصوصی را محدود میکند. بطوری که به عنوان دیوار سبز در دوره روف گاردن ها ( بام سبز ) مورد استفاده مهندسان طراح معمار قرار میگیرند.

انتخاب گونه گیاهی برای پارتیشن سبز نیز میبایست با توجه به موقعیت قرار گیری آن (فضای باز همچون بام سبز یا محیط مسقف ) انجام گیرد. در فضای باز روف گاردن از گیاهان بالارونده ای همچون پاپیتال که سرعت رشد قابل توجهی نیز دارد با هدف ایجاد دیوار سبز در این پارتیشن ها استفاده میشود . در فضای داخلی نیز گیاهان روندی مانند پیتوس ها پیشنهاد میشوند. جهت مطالعه بیشتر در رابطه با گیاهان قابل کاشت در پارتیشن سبز، مقاله ای با عنوان گیاهان بالارونده که قبلا توسط بنده نوشته شده است، توصیه میشود.

در حال حاضر پارتیشن سبز در دو مدل در صنایع ترنج سبز تولید میگردد؛ مدل نگین و مدل نگار . هر دو این پارتیشن ها از نوع استند مدولار ( پیش ساخته، خود ایستا و قابل جابجایی ) بوده و دارای فریم سازه آلومینیومی میباشند. برخورداری از محفظه دو جداره کاشت گیاه ( عایق رطوبت ) همراه با مخزن آب مازاد و پوشش چوب ترمووود از ویژگی های مشترک پارتیشن های سبز مدل نگین و نگار میباشند.

پارتیشن سبز مدل نگین ( دیوار سبز مدل نگین )

شبکه مش در دیوار سبز مدولار نگین بصورت مربعی- مستطیلی میباشد. فریم چهارچوب این مدل نیز از جنس چوب ترموود میباشد.

پارتیشن سبز مدل نگار ( دیوار سبز مدل نگار )

مش گیاهان بالارونده در استند مدل نگار از نوع بافته شده بوده و در اشکال لوزی – بیضی گون میباشد. فریم استند نیز از جنس آلومینیوم میباشد.

 

5 ستاره

دیدگاه ها غیرفعال است