راهنمای انتخاب چوب

ویدئو معرفی و مقایسه چوب های فضای باز

مقایسه انواع چوبهای قابل استفاده در فضای باز

نویسنده : مهندس احسان درباررضوی
( کارشناسی ارشد از دانشگاه صنعتی شریف )

این نوشته حاصل 10 سال تجربه اینجانب در صنایع ترنج سبز در استفاده از انواع چوب ها برای تولید مصنوعات چوبی مورد استفاده در فضای باز از قبیل باغ و ویلا ، تراس و روفگاردن میباشد.
ما طی 10 سال اخیر انواع چوب ها از قبیل چوب روسی ، چوب ترموود ( ایرانی و فنلاندی ) و چوب پلاست از برندهای مختلف تولید داخلی را در محصولات استفاده کردیم و طی گذشت سالها ، ماندگاری و دوام آنها را در فضای باز و در زیر برف و باران و نور خوشید دیده ایم.

سوالی که در ابتدا مطرح است ؛

این که آیا هر نوع چوبی را میتوانیم در فضای باز استفاده کنیم ؟
جواب :
موریانه ها و حشرات موذی در بعضی از گونه های چوب لانه میکنند و از آنها به عنوان منبع غذایی تغذیه میکنند . تنها چوبهایی قابل استفاده در فضای باز هستند که به اصطلاح ” چوب تلخ ” باشند.
گونه هایی مثل چوب درخت افرا ، چوب شیرین است و موریانه از آن میخورد. در مقابل چوب درخت کاج که به علت واردات از روسیه ؛ به چوب روسی هم مشهور است ، چوب تلخی بوده و مورد حمله حشرات موذی و موریانه قرار نمیگیرد.

مقایسه ظاهری چوب ترموود با چوب پلاست و چوب روسی

انواع چوب های فضای باز از قبیل چوب ترموود و چوب پلاست و چوب روسی در یک عکس

از این رو در این مقاله ما 4 نوع چوب که تجربه استفاده از آنها در تولید تجهیزات فضای باز ( آلاچیق ، میز ، نیمکت ، فلاورباکس ، سطل زباله و … ) را داشتیم ، از جنبه های فنی ، ظاهری و قیمتی با هم مقایسه میکنیم :

مقایسه زیبایی ظاهری چوبها

زیبایی شناسی یک موضوع سلیقه ای است ؛ که از هر فردی به فرد دیگر متفاوت است.
ولی معیار ما برای مقایسه زیبایی چوبها ، میزان پسند و صحبت های مشتریان و بالخصوص خانم ها هنگام دیدن چوب های مختلف از نزدیک موقع خرید تولیداتمون بوده است :
چوب ترموود با رنگ و نقوش حاصش ، زیباترین و چوب پلاست بواسطه مصنوعی بودن ، کمترین زیبایی ظاهری را داشته است.

نمودار مقایسه زیبایی ظاهری چوب های مورد استفاده در فضای باز بالکن و روفگاردن و باغ ویلا

مقایسه دوام چوبها در برابر رطوبت و آب

مهمترین چالش برای چوبهای فضای باز ؛ قرار داشتن در برابر نور خورشید و برف و باران است. حالا در صورتی که شما میخواهید از این چوبها در فضای باز مناطق شرجی و پر باران از قبیل جزایر جنوبی و یا شمال کشور استفاده کنید ؛ لازم هست به نمودار مقایسه دوام چوبها ، دقت بیشتری برای انتخاب چوب کنید :
چوب پلاست که از مواد مصنوعی است و کلا جذب آب ندارد . پس بیشترین دوام در برابر آب هم مربوط به چوب پلاست میشود.
در مقابل چوب روسی در صورتی که در معرض آب باشد ؛ آب به داخل منافذ سلولزی و بافت چوب نفوذ میکند و موجب ترک خوردگی و تغییر شکل چوب خواهد شد. از این رو چوب روسی کمترین دوام در برابر رطوبت را دارد.

نمودار مقایسه دوام چوب ترموود ، چوب روسی و چوب پلاست و چوب چندلایه در فضای باز در برابر نور خورشید و برف و باران

مقایسه مقاومت چوبها به تغییر شکل در هوای گرم

در تابستان با افزایش دمای هوا ، همه اجسام تغییر طول پبدا میکنند ( مانند افزایش طول ریل های قطار و کج و معوج شدن آنها ) .  در صورتی که از چوب در ابعاد بزرگ و بدون درز انبساط در نمای ساختمان استفاده کنید ؛ باید منتظر ترکیدگی و کج شدن چوبها حتما باشید .
چوب پلاست که از مواد مصنوعی و پلی اتیلن پلاستیک تشکیل شده است ، در دمای بالا و در زیر  نور مستقیم خورشید ، گرمای زیادی جذب میکند و سختی خود را از دست داده و افزایش طول پیدا میکند.
اگر از چوب پلاست میخواهید استفاده کنید ، دقت داشته باشید که از شاخه های با طول زیاد ( بیشتر از 2 متر ) استفاده نکنید و حتما درز انقباض به مقدار 3 میلیمتر در هر 2 متر را رعایت کنید.
چوب پلاست کمترین مقامت به تغییر شکل را داشته و چوب ترموود در برابر تغییر شکل حرارتی ، بیشترین دوام را دارد (چوب ترموود تغییر شکل پیدا نمیکند ) .

مقایسه دوام انواع چوب های فضای باز در برابر تغییر شکل به علت نور خورشید و گرمای تابستان

مقایسه سختی و مقاومت چوبها در برابر ضربه و شکستن

اگر قرار هست که چوب هایی که در فضای باز استفاده میشوند ؛ وزن و باری هم تحمل کنند ( مثل نیمکت یا تخت که وزن افراد را تحمل میکند یا چوب رویه میزها که وزن اشیا و ظروف را قرار هست تحمل کند ) لازم هست که به سحتی و مقاومت چوب هم دقت کنید :
چوب روسی بسیار مقاوم و سخت هست و با استفاده از این چوب دیگر نگران شکستن چوب نباشید.
در مقابل چوب ترموود که فرایند حرارتی و فرآوری بالایی را طی کرده ، بواسطه از بین رفتن بافت سلولزی چوب ، تحمل وزن پایینی دارد و اگر میهواهید از این چوب در ساخت نیمکت استفاده کنید ؛ لازم هست که حتما تکیه گاه هایی با فواصل کم ( 20 سانتیمتر ) از جنس قوطی فلزی در زیر چوب وجود داشته باشد تا بار وارده به چوب بلافاصله به فلز و فریم نیمکت منتقل شود.

نمودار بررسی مقاومت انواع چوبها در برابر ضربه و شکنندگی برای استفاده در مبلمان شهری و میز و نیمکت در فضای باز

معرفی چوب های فضای باز :

1- چوب ترموود :

چوب درخت کاج پس از برش و استخراج از جنگل ؛ در داخل کوره هایی با دمای بالا قرار میگرند و طی یک فرآیند بدون وجود اکسیژن در داخل محفظه کوره ، چوب تغییر رنگ داده و رنگ آن از سفید به قهوه ای تیره تغییر میکند . در طی این پروسه گرما دهی ، بافت سلولزی چوب از بین رفته و چوب جذب آب کمی در آینده خواهد داشت. به این چوب که فرآیند گرمایی شدیدی را طی میکند و بافت سلولزی آن از بین میرود ، چوب ترموود گفته میشود.
هر چه رنگ چوب ترموود تیره تر باشد ، نشانگر آن است که فرآیند گرمادهی بیشتری را طی کرده و در فضای باز ، چذب رطوبت کمتر و در نتیجه دوام بیشتری خواهد داشت.
چوب ترموود بصورت خام نباید استفاده شود و لازم هست که پوشش رنگ مخصوص روی آن اجرا شود.
توجه داشته باشید که این پوشش رنگ ؛ روغن جلا و کیلر و سیلر نیست !!! زیرا که اینها در برابر نور خورشید ، در کمتر از 3 ماه کاملا پوسته پوسته میشوند و ظاهری بسیار زشت را ایجاد میکنند.
رنگ چوب ترموود ؛ در واقع پوشش آنتی یو وی ( Anti-UV )است که کاملا جذب چوب میشود و به آن خاصیت آبگریزی میدهد و از سطح چوب در برابر اشعه خورشید محافظت میکند.
هر دو سال یکبار ؛ لازم هست این پوشش روی سطح چوب ترموود دوباره انجام گیرد تا زیبایی و دوام چوب ترموود حفظ شود.

مقایسه چوب پلاست با چوب ترموود

مقایسه چوب پلاست با چوب ترموود

2- چوب پلاست :

چوب پلاست ؛ در واقع چوبی مصنوعی و از جنس مواد شیمیایی و پلاستیکی است . در فرمول شیمیایی تولید چوب پلاست ؛ از مواد پلی اتیلن به همراه مقداری براده چوب استفاده میشود .
چوب پلاست ظاهری مشابه نقوش چوب دارد ؛ ولی وقتی در فاصله نزدیک به آن قرار میگیرید ؛ طبیعی نبودن آن نمایان تر میشود.
چوب پلاست در طی زمان ، نیاز به نگهداری خاصی ندارد و بواسطه آن که جذب ندارد ؛ در برابر رطوبت و آب بسیار مقاوم است.
این چوب مصنوعی ، بیشتر مناسب اماکن عمومی از قبیل پارک ها ، پلاژها و از این دست است و در صورتی که میخواهید در بالکن و یا ویلای شخصی خودتان از آن استفاده کنید ؛ توصیه ما است که از چوب های طبیعی مانند چوب ترموود که حس و زیبایی طبیعی بودن را با خود دارند ، استفاده نمائید.

3- چوب روسی

چوب روسی از کشور روسیه وارد میشود و رنگ آن سفید مایل به صورتی است. چوب کاملا خشک شده رنگ سفید مایل به کرم داشته و چوب خیس ، رنگ صورتی روشن دارد.

این چوب از موریانه و حشرات موذی در امان است ؛ زیرا که مزه تلخی داشته و مورد پسند مورچخ و موریانه نیست . در عین حال که نسبت به سایر چوبهای قابل استفاده در فضای باز ، کمترین قیمت و بیشترین سختی در برابر ضربه و شکستن را دارد.

چوب روسی در صورت که در برابر رطوبت و آب قرار گیرد ، آب وارد آوندهای بافت چوب میشود و منجر به تغییر شکل در افزایش حجم مقطع چوب در طی زمان میشود.

4- چوب پلای وود

چوب پلای وود در بازار به تخته چند لایی هم معروف است . این چوب از پرس تعداد زیادی لایه های نازک چوب بواسطه چسب حرارتی در دمای بالا همراه با فشار زیاد تولید میشود.
این چوب از کشور تایوان وارد ایران میشود و بصورت صفحه ای با ابعاد 122 در 244 سانتیمتر است.

رنگ چوب پلای وود برای رویه میزهای تاشو بالکنی

رنگبندی چوب پلای وود برای استفاده در فضای باز

در صورتی که شما میخواهید از میزی در فضای باز استفاده کنید که مابین چوبهای رویه میز درز وجود نداشته باشد و صفحه یکپارچه باشد ، تنها گزینه استفاده از چوب پلای وود است که بصورت صفحه وجود دارد. الباقی چوبهای فضای باز مانند چوب ترموود ف چوب روسی و چوب پلاست بصورت شاخه ای با عرض نهایتا 20 سانتیمتر در بازار وجود دارند.

نتیجه گیری :

جدا از مبحث قیمتی چوبها که مقایسه آن در جدول زرد رنگ در بالا آورده شده است ؛ پس اینکه برای هر از مشتریان مزایا و معایب هر نوع از چوبها را برای استفاده در تولیداتمون ( میز ، نیمکت ، فلاورباکس ، سطل زباله و … ) توضیح میدهیم ؛ درصد انتخاب مشتریان ما از هر نوع چوب ؛ بعد از مقایسه قیمت و جنبه های دوام و طول عمر چوب ، مطابق نمودار زیر است :

مقایسه استفاده از چوب های ترموود و چوب پلاست و چوب روسی در فضای باز

درصد انتخاب هر نوع چوب برای استفاد در فضای باز در بین مشتریان ما پس از اطلاع کامل از مزایا و معایب هر نوع چوب

5/5 - (3 امتیاز)