مصوبه مشوق های شورای شهر مشهد به منظور گسترش روفگاردن ( بام سبز)

شهرداری مشهد

خریداران نیمکت ، مبلمان ویلایی ، تخت استخری و میز و صندلی بالکن و فلاورباکس از صنایع ترنج سبز


مصوبه شورای شهر مشهد درخصوص مشوق ها و تسهیلات اجرای روف گاردن ( باغ بام )

شورای شهر مشهد به منظور تشویق عمومی به اجرا بام سبز در پروژه های عمرانی مسکونی و تجاری در هسته مرکزی شهر، در جلسه 146 ام این شورا مصوبات تشویقی ابلاغی به شهرداری مشهد را تصویب کرد .

در این مطلب جزئیات و الزامات روف گاردن های مشمول تسهیلات و نحوه محاسبه بسته های تشویقی به تفصیل بیان میگردد.

ماده واحده :‌ به شهرداری مشهد اجازه داده می شود در راستای ایجاد و توسعه فضای سبز و کمک به زیباسازی و بهبود هوای شهر،برای اجرای حداکثر 2000 متر مربع باغ بام به صورت آزمایشی تا پایان شهریور ماه سال 1392 و ترجیحاً در بافت مرکزی شهر مشهد بر اساس مواد و تبصره های زیر، تسهیلات و خدمات تشویقی احداث باغ بام را به منظور ترغیب اشخاص عمومی به احداث باغ بام دراماکن شهری (خصوصی، عمومی و دولتی)، اعطا نماید: 
ماده 1- تعاریف 
1-“اماکن شهری” : منظور ساختمان ها و بناهای شهری (خصوصی، عمومی و دولتی) با کاربری های مختلف می باشد. 
1-1-“اماکن شهری جدید الاحداث”: ساختمان هایی هستند که درمرحله دریافت صدور پروانه مسکونی یا پذیره واحدهای غیرمسکونی توسط متقاضیان قرار دارد. 
1-2-” اماکن شهری موجود” : شامل ساختمان هایی است که قبلاً ساخته شده و از مستغلات آن بهره برداری می شود. 
2- ” باغ بام گسترده (غیرمتمرکز) (Extensive)” : این نوع باغ بام دارای بستر کاشت کم عمق (با حداقل بار وزن) بوده و گونه های آن عمدتاً گیاهان پوششی می باشند. 
3- ” باغ بام ترکیبی (نیمه متمرکز) (Semi-intensive)”: نسبت به نوع گسترده دارای ظرفیت بار بیشتر، لایه های کشت عمیق تر و امکان تنوع گونه ای بیشتر می باشند مانند کاربرد چمن و بوته های دایمی (به جز درخت) برابر ضوابط فنی و اجرایی که متعاقباً توسط حوزه معاونت خدمات شهری به شهرداری های منطقه ابلاغ خواهد شد. 
ماده2 – نحوه محاسبه و ارایه تسهیلات و خدمات تشویقی به اشخاص متقاضی اجرای باغ بام به شرح زیر می باشد : 
1- فرمول محاسبه میزان تسهیلات تشویقی : A=ESC 
A= میزان تسهیلات تشویقی اعطایی 
C= هزینه اجرایی هر متر مربع باغ بام (Extensive و Semi-intensive ) برای سال90 و 91 برابر با 1,500,000 ریال برآورد می شود که برای شهروندان در سال 90 و 91 به ازای هر مترمربع مبلغ 400.000 ریال درنظر گرفته می شود. 
S= مساحت کل باغ بام (شامل سطوح پوشش گیاهی و معابر داخلی، آلاچیق و …) به جز مساحت های خرپشته، کولر و … 
E= ضریب تناسب سطوح فضای سبز و ابنیه طرح باغ بام = مساحت کل باغ بام اجراشده/مساحت سطوح پوشش گیاهی 
با شرط : 1> E و 5/0<E 
2- نحوه ارایه تسهیلات تشویقی اعطایی مطابق با جدول شماره یک پیوست (مهر شده از سوی شورای اسلامی شهر مشهد ) است. 
تبصره 1- اعتبارات مربوط به تشویق و ترغیب شهروندان به ایجاد باغ بام به صورت یک ردیف اعتباری در اصلاح و متمم بودجه سال 91 ( به صورت نقدی و غیر نقدی ) پیش بینی گردد. 
تبصره 2- بخش غیر نقدی شامل انواع تهاتر، عوارض شهرداری و سایر گزینه ها مشترکاً توسط معاونان خدمات شهری، مالی و اداری و برنامه ریزی و توسعه پیشنهاد و به تأیید شهردار می رسد. 
ماده 3- شهرداری مشهد مجاز است به منظور فرهنگ سازی و تشویق مالکان به احداث باغ بام، نسبت به ارایه خدمات مشاوره رایگان (در مرحله اجرا و بهره برداری) به متقاضیان اقدام نماید. 
تبصره- با توجه به اجرای پایلوت باغ بام (نوع غیرمتمرکز و نیمه متمرکز) با روش های اجرایی متفاوت درسه نقطه از شهر، باغ بام پیشنهادی برای متقاضیان، نوع گسترده (Extensive) و ترکیبی (Semi-intensive) تعیین می گردد. 
ماده 4- متقاضیان مکلفند رعایت مسایل سازه ای و ایمنی و میزان بارگذاری و رعایت ضوابط فنی و شهرسازی را بر اساس نظر و تأیید مراجع ذیربط رعایت کنند. 
تبصره 1- مهندسان ناظر (محاسب، نظارت و… ) سازمان نظام مهندسی ساختمان و شهرداری درحوزه شمول مقررات ملی ساختمان و ضوابط و مقررات شهرسازی به عنوان مراجع ذیربط محسوب می شوند. 
تبصره 2- تعیین ضوابط مربوط به رعایت نکات ایمنی و حریم انسانی و مشرفیت در طراحی و احداث باغ بام با نظر معاونت معماری و شهرسازی شهرداری صورت پذیرد. 
ماده 5- مشخصات و پلان (معماری و فضای سبز) باغ بام یا روف گاردن در پروانه ساختمانی (جدید الاحداث) و پایانکار اماکن شهری مذکور (اعم از جدید الاحداث و موجود) درج می شود و صدور پایانکار منوط به رعایت کامل این مقررات است و در صورت وجود مغایرت و یا حذف باغ بام، شهرداری می تواند طبق نظر و تأییدیه ارایه شده در زمان استعلام ملک و بازدیدهای ادواری، همه تسهیلات اعطایی را به مأخذ جاری به اضافه صدی پانزده (هزینه های بالاسری) از اشخاص مرتبط دریافت نماید. 
تبصره – بازدیدهای ادواری برای بررسی وضعیت کمی و کیفی باغ بام احداث شده، بر اساس دوره های معین توسط کارشناس فضای سبز شهرداری انجام می شود.(طبق تضامین اخذ شده در طول مدت بهره برداری، بازدیدهای دوره ای توسط شهرداری به عمل می آید). 
ماده 6 – شهرداری مشهد موظف است برابر تسهیلات اعطایی تعهد محضری از مشمولین تسهیلات اعطایی دریافت نماید. 
ماده 7- اعطای تسهیلات عوارض سالانه پسماند به مشمولین، پس از بازدیدهای ادواری بررسی وضعیت کمی و کیفی باغ بام احداث شده، توسط کارشناس فضای سبز شهرداری برابر فرم های بازدید و گزارش گیری ضمیمه مجاز می باشد. 
ماده8- باغ بام در مجتمع های مسکونی (ساختمانهایی که دارای بیش از یک واحد و مالک می باشند) به عنوان فضای مشاع ساختمان محسوب شده (بند خ ماده 4آیین نامه اجرایی قانون تملک آپارتمان ها) و هزینه نگهداری آن مطابق سایر هزینه های مشترک به عهده شرکای ساختمان می باشد. 
تبصره – در صورت احراز وجود مغایرت یا حذف باغ بام در مجتمع های مسکونی (هنگام انتقال و استعلام ملک یا بازدیدهای دوره ای) هیأت مدیره یا ذینفعان مجتمع های مسکونی موظفند برابر آیین نامه اجرایی قانون تملک آپارتمانها با تعیین سهم هر یک از مالکان یا استفاده کنندگان، نسبت به پاسخگویی یا جبران خسارت اقدام نمایند. 
ماده 9- شهرداری مشهد موظف است گزارش اجرای این مصوبه را در پایان دوره آزمایشی، جهت اقدامات بعدی به شورای اسلامی شهر ارائه نماید.

5 ستاره

2 دیدگاه ها

  • متشکرم؛ سوالی که داشتم؛ آیا این مصوبه در حال حاضر اجرایی شده و در مشهد برای دریافت تسهیلات باید به کجا مراجعه کرد؟

    • سلام
      بله اجرایی شده است.
      محل مراجعه ؛ میدان معراج – سازمان پارک ها و فضای سبز شهرداری مشهد – طبقه دوم – خانم هژبری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *